Witamy wszystkich fanów kina, tego współczesnego i trochę bardziej klasycznego. Na tej stronce staramy się umieszczać nasze osobiste przemyślenia dotyczące oglądanych przez nas filmów. Jeśli jesteście świeżo po seansie, jeśli nadal coś Was niepokoi w filmie obejrzanym 3 miesiące temu, piszcie!
Mamy nadzieję, że nasze opinie będą dla Was choć trochę przydatne :)
Miłego oglądania!

poniedziałek, 28 marca 2011

Iwan Groźny (Ivan Groznyy)



Film Iwan Groźny (w tej roli Nikołaj Czerkasow) opowiada o pierwszym carze Wszechrusi, który za swego panowania oprócz tego, że zaprowadził wiele reform, wykazał się także niesłychanym okrucieństwem i bezwzględnością, nawet jak na tamte czasy. Film zaczyna się od koronacji Iwana na cara. W jednym miejscu gromadzą się jego wrogowie spiskujący między sobą o jego przyszłych poczynaniach i przyjaciele, którzy widzą w nim wielkiego, niepokonanego wodza na wzór Aleksandra Wielkiego. Początki jego panowania to ślub z piękną Anastazją Romanową (Lyudmila Tselikovskaya) i wyprawa wojenna na Kazań, (który udało mu się zdobyć)oraz Syberię. U boku cara stoi jego najbliższy przyjaciel Książę Andrei Kurbsky (Mikhail Kuznetsov), który podkochuje się w jego żonie. W pewnym momencie Kurbsky zostaje postawiony między lojalnością i oddaniem swemu Panu a silnym pragnieniem władzy (po podszeptach zachłannej, podstępnej i spiskującej przeciwko carowi ciotce Boarynie Eufrosinie (Serafima Birman), która aby zdobyć tron dla swego syna posuwa się nawet do otrucia carycy Anastazji).
Do tej pory mówi się, że film Sergei M. Eisensteina to pochwała silnej, bezkompromisowej władzy oraz terroru jaki prowadził ówczesny rząd pod wodzą Józefa Stalina (reżyser kręcił także filmy na zamówienie partii komunistycznej). Jest także „studium mrocznej strony rosyjskiej duszy” ukazujący okrutny aparat władzy.
Obraz został nagrodzony gromkimi brawami przez Józefa Stalina, który dał zielone światło dla drugiej części filmu pt: ”Spisek bojarów”. Tą podobno bardzo skrytykował, przez co nie dopuścił do nakręcenia trzeciej (ostatniej z zaplanowanej trylogii) części. Można powiedzieć, że m.in. ta decyzja przyczyniła się do przedwczesnej śmierci Eisensteina, który zmarł na zawał serca w 1948 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz